Zbatimi i marrëveshjes së Uashingtonit, në ‘duart’ e partive politike

LAJMI I FUNDIT: QUINT-i thirrje Qeverisë e Kuvendit të kundërshtojnë çdo përpjekje për zhvlerësimin e Speciales

LAJMI I FUNDIT: Thaçi nderon Presidentin Trump me urdhrin më të lartë shtetëror dhe e fton ta vizitojë Kosovën

Katër persona të vdekur, 57 të infektuar me koronavirus në Kosovë

Specialja mohon se prokurori i saj dha dorëheqje për shkak të dosjeve, thotë se ai u angazhua diku tjetër

Magazina

Shëndetësi

Shëndetësi

Nëse e përdorni limonin dhe vajin e ullirit, do të shpëtoni nga kjo sëmundje që mundon pothuajse shumicën e shqiptarëve

Në shumicën e rasteve, gurët në veshka zakonisht janë të vështira për t’u identifikuar. Ndiejmë një d himbje të lehtë, por jo domosdoshmërisht mendojmë për gu rin në veshka. Kjo

Shëndetësi

Pacientët me kancer duhet të pijnë kaq kafe në ditë, për t’i mbijetuar atij

Roli i kafesë në promovimin e shëndetit të mirë është debatuar, veçanërisht kur bëhet fjalë për ofrimin e përfitimeve për ata që luftojnë me sëmundje të tilla si kanceri. Sidoqoftë,

Shëndetësi

Çfarë ndodh kur bëni një gjumë menjëherë pasi keni ngrënë

Njerëzit kanë tendencë të ndjehen të përgjumur menjëherë pasi të hanë dhe nuk duan asgjë më shumë sesa thjesht të dremitin. Fjetja apo edhe thjesht shtrirja menjëherë pasi të keni

Shëndetësi

5 këshilla për të qëndruar të shëndetshëm në zemër

Sëmundjet e zemrës janë shkaku numër një i vdekjeve në botë. Nëse jeni njëri prej tyre, këtu janë pesë mënyra natyrore për të forcuar zemrën tuaj dhe për të ngadalësuar

Shëndetësi

10 gjërat që ndodhin me trupin tuaj nëse hani një lugë qiqra çdo ditë

Qiqrat janë një nga bishtajoret më të hershme të kultivuara, që datojnë që nga periudha neolitike para-qeramikës. Qiqrat janë një burim i pasur i fibrave, përmbajnë yndyrna të shëndetshme, karbohidrate,

Shëndetësi

Si ndikon gjumi gjatë ditës?

Një sy gjumë gjatë ditës ju bënë mirë për shëndetin tuaj. Që të keni një kujtesë të shëndetshme dhe të qartë gjatë kohës që merrni vendime, gjumi gjatë ditës është

Shëndetësi

Qumështi me kakao bën mirë për organizmin

Një gotë me qumësht dhe kakao përmban 611 ml acid galik dhe flavonoide, funksioni i tyre kryesor lidhet me trajtimin e hemorragjive të brendshme dhe diabetin.   Antioksidantët që ndodhen

Shëndetësi

Truk për të cilin betohen edhe dermatologët: Bëjeni këtë pesë minuta në ditë dhe nuk do të keni asnjë rrudhë në fytyrë!

Në treg ekziston një zgjedhje tepër e madhe e kremrave, serumeve dhe preparateve për rinim, por asnjë nuk mund të krahasohet me masazhin e mirë të fytyrës Kur të stimuloni

Shëndetësi

Humbja e oreksit, simptomë e mundshme e koronavirusit te fëmijët

Nëse fëmija juaj sjell në shtëpi një drekë të paketuar të pa ngrënë, mund të jetë një shenjë e koronavirusit, kanë paralajmëruar shkencëtarët.   Më shumë se një e treta

Shëndetësi

Pesë këshilla të cilat do t’ju ndihmojnë që gullashi gjithmonë të del i mirë

Zgjidhni copën e mishit të keq Në gullash mund të qitni copëza të cilitdo lloj mishi. Gullashin klasik, megjithatë, më së miri është ta zini nga mishi i viçit madje

Shëndetësi

E vërtetuar shkencërisht, kjo është arsyeja përse gratë aziatike preken më pak nga kanceri i gjirit

Edhe pse kanceri i gjirit është lloji më i përhapur i kancerit në rang botëror, femrat aziatike kanë 5 herë më pak gjasa të preken nga kanceri i gjirit, sesa

Shëndetësi

Kura 30 ditore me ujin e qepës për shkrirjen e dhjamit dhe yndyrave

Kjo është një kurë e vjetër natyrale, e njohur gjerësisht për të mirat që i sjell gjithë organizmit e në veçanti shkrirjes së dhjamit të tepërt në trup.   Përgatitja

Shëndetësi

Dobësohem nëse s’ ha ëmbëlsira? Në fakt shëndoshesh dhe ja pse!

Dëshironi të dobësoheni, po bëni shumë ndryshime, por nuk shihni rezultat?   Epo faji është që nuk po hani në mënyrën e duhur dhe ushqimet e duhura. Ja cilat janë

Shëndetësi

8 gënjeshtra që depresioni bën që ju t’i besoni…

Depresioni, një gjendje mendore mjaft e vështirë për tu përballuar. Personat që vuajnë nga depresioni shpesh mashtrohen nga mendimet negative dhe besojnë gjëra që nuk janë plotësisht të vërteta. Cilat

Shëndetësi

Kombinimet më të shijshme të ushqimeve që mund t’i bëni, nuk i keni dëgjuar më parë

Teksa shumë përzierjejanë bërë të dashura nga publiku, një ekspert i aromave ka treguar për ushqimet që nuk duhet kombinuar asnjëherë.   Për të shënuar fillimin e shitjes me pakicë

Shëndetësi

Konsumoni disa kafe në ditë? Nëse shfaqni ndonjë nga këto simptoma, duhet të ndaloni menjëherë

Ju pëlqen shumë kafeja? E kujt jo! Të jep energji, të hap sytë në mëngjes dhe ka një shije dhe aromë fantastike.   Megjithatë si gjithçka e mirë edhe ajo

Shëndetësi

Zbuloni çfarë duhet të përfshini në mëngjesin tuaj që të jeni të ngopur më gjatë

I mbani mend gjyshet kur këmbëngulnin për rëndësinë e një mëngjesi të plotë? Epo kanë patur një të drejtë. Pavarësisht se preferoni të ëmblat apo të kripurat, të ngrohtat apo

Shëndetësi

Tri metoda natyrale për uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor.   Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke

Shëndetësi

Çaji nga lëvozhgat e brendshme të arrave, shpëtim për duhanpirësit

Me përdorimin afatgjatë vepron edhe në rregullimin e shtypjes së lartë të gjakut. Arrat shpesh i përdorim në ushqim, apo si pjesë e recetave për ëmbëlsira, mbase edhe jo të

Shëndetësi

Personat që flenë më shumë se një ore ditën rrezikojnë të vdesin më herët

Gjumi gjatë gjatë ditës mund të bëjë që të përjetoni sëmundje të zemrës ose të vdisni të rinj në të ardhmen, sipas shkencëtarëve.   Studiuesit zbuluan se do të bërit

Shëndetësi

Vuani nga gurët në veshka? Këto janë kurat që iu shpëtojnë nga dhimbjet e tmerrshme

Gurët në veshka janë depozitime minerale që formohen në organin përkatës.   Dehidratimi është një nga faktorët më të mëdhenj kontribues në formimin e gurëve në veshka. Sidoqoftë, ekzistojnë mënyra

Shëndetësi

Shtojini një lugë nga ky vaj në ushqim, për t’i lehtësuar dhimbjet e nyjave

Lagështia e verës plus aktivitetet e tilla si kopshtaria mund të bëjnë të keni dhimbje në nyjat tuaja pak më shumë se zakonisht. Ndërsa dhimbjet thjesht mund të jenë një

Shëndetësi

Studimi: Gratë shtatzëna nuk duhet asesi të pijnë kafe, ja çfarë rreziku përbën

Gratë shtatzëna duhet të shmangin kafeinën në total, për shkak të shëndetit të foshnjës së tyre, një studim paralajmëroi mbrëmë. Hulumtimi sugjeroi se nuk kishte një nivel të sigurt të

Shëndetësi

Hani 3 kumbulla në ditë dhe shikoni çfarë do t’i ndodhë organizmit tuaj

Ngrënia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshëm dendësinë minerale të kockave. Një studim të cilit i referohet Agroweb u përqendrua tek roli i ngrënies së kumbullave në shëndetin e kockave

Shëndetësi

Pirja e lëngut të shegës mund të mbrojë trurin, zemrën dhe nyjat

Falë shumë trendeve të njohura të dietës, lëngu i frutave dhe perimeve tani është i duhuri nëse po kërkoni një ‘goditje’ të fuqishme të mikronutrientëve që rritin shëndetin – gjithashtu

Shëndetësi

Arrat e njoma shqiptare, ushqimi i mrekullueshëm i jetëgjatësisë

Momentet e fëmijërisë të kaluara tek gjyshja ose të afërmit në fshat mbeten më mbresëlënëset. Pjesë e këtyre momenteve janë padyshim pemët. E mbani mend shijen e mrekullueshme të arrave

Shëndetësi

Kjo sëmundje e zakonshme mund të forcojë imunitetin kundër Covid-19

Një nga shumë paqartësi të rëndësishme që rrethojnë fakte në lidhje me koronavirusin është nëse njerëzit mund të krijojnë një imunitet ndaj virusit. Kërkimet e reja të Institutit të Imunologjisë

Shëndetësi

Pirja e kafesë mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Konsumi më i lartë i kafesë mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë, sipas hulumtimit në Kongresin e ESC.   Studimi vëzhgues në afro 20 mijë pjesëmarrës sugjeron që

Shëndetësi

Ndiheni të rraskapitur? Ja pse ky frut mund t’ju ndihmojë

Pjepri është një frut perfekt për dieten gjatë verës. I pasur me antioksidante, vitamina dhe minerale, është i përsosur për të luftuar rraskapitjen për shkak të nxehtësisë së tepërt. Le

Shëndetësi

Grimca të vogla të plastikës janë gjetur brenda organeve të njeriut

Grimcat e vogla të plastikës janë zbuluar për herë të parë në organet njerëzore, duke çuar në frikë se mund të ketë një rrezik të rritur nga infertiliteti dhe kanceri.