5 arsyet që ju duhet të pini kafe

 5 arsyet që ju duhet të pini kafe

E marrë në të zezë ose me krem, në agim ose në perëndim të diellit, kafeja mban një vend të shenjtë në shoqëri.

Kafeja është e pasur me antioksidantë dhe kafeinë, si dhe riboflavinë (vitaminë B2), acid pantothenik (vitaminë B5), mangan, kalium, magnez dhe niacinë, transmeton lajmi.net.

Pirja e saj ka si avantazhe ashtu edhe disavantazhe, të cilat vërtetohen shkencërisht. Një nga përfitimet më të rëndësishme që ka qenë gjithmonë në vëmendje është se kafeja jep një jetë më të gjatë. Së bashku me zgjatjen e jetës tuaj, ka shumë përfitime të tjera që lidhen me konsumin e kafesë.

Sidoqoftë, për të shijuar këto përfitime, duhet t’i përmbaheni kafes së zezë dhe jo më shumë se katër deri në pesë gota në ditë.

Këtu janë disa mënyra në të cilat kafeja ju ndihmon të jetoni më gjatë dhe përfiton shëndetin tuaj.

  1. Kafe dhe jetë më e gjatë

Duke pasur parasysh që pirësit e kafesë kanë një rrezik më të ulët nga shumë sëmundje të zakonshme, vdekjeprurëse (dhe vetëvrasje), ka kuptim që mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Ekzistojnë vërtet disa prova të mira për ta mbështetur këtë.

Një studim i botuar në New England Journal of Medicine në 2012 shqyrtoi zakonet e 402,260 individëve midis moshës 50 dhe 71-vjeç. Në këtë studim, njerëzit që pinin kafe kishin një rrezik shumë më të ulët për të vdekur gjatë periudhës së studimit 12-13-vjeç. Pika e ëmbël duket se është në 4-5 gota në ditë, me burrat që kanë një rrezik të zvogëluar 12% dhe gratë një 16 zvogëluar rrezikut.

Kafeja mbron trupin tuaj për shkak të vetive të fuqishme antioksiduese. Antioksidantët punojnë si luftëtarë që luftojnë dhe mbrojnë kundër radikalëve të lirë brenda trupit tuaj. Këto radikalë të lirë mund të dobësojnë imunitetin tuaj dhe t’ju bëjnë më të prirur ndaj sëmundjeve.

  1. Mbron kundër kancerit

Antioksidantët në kafe janë arsyeja pse kafeja shoqërohet me rrezik të zvogëluar të disa llojeve të kancerit. Ai përmban komponime biologjikisht aktive, të tilla si kafeina dhe acide fenolike, që tregojnë aktivitet të fuqishëm antioksidant që ndikojnë në metabolizmin e glukozës dhe nivelin e hormonit të seksit, shkruan holistic living tips. Kjo luan një rol kryesor në parandalimin e kancerit të prostatës.

  1. E mban të shëndetshëm mëlçinë tuaj

Mëlçia është një organ tepër i rëndësishëm që ka qindra funksione të ndryshme në trup. Është shumë e ndjeshme ndaj fyerjeve moderne si konsumimi i tepërt i alkoolit dhe fruktozës. Faza përfundimtare e dëmtimit të mëlçisë quhet Cirroza, dhe përfshin shumicën e mëlçisë duke u zëvendësuar me ind mbresë. Pijet e kafesë kanë deri në 84% rrezik më të ulët të zhvillimit të cirrozës, me efektin më të fortë për ata që pinë 4 ose më shumë filxhanë në ditë.

  1. Mbron zemrën tuaj

Konsumimi i arsyeshëm i kafesë, të themi deri në 3 deri në 5 gota në ditë, shoqërohet me një shëndet më të mirë të zemrës. Kjo kryesisht për shkak të përmbajtjes së saj të kafeinës. Mund të jetë gjithashtu e lidhur me përbërës që ndodhin natyrisht në fasule, siç janë fitokimikatet që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit, i cili është i rëndësishëm për shëndetin tuaj të zemrës.

  1. Ndihmon në parandalimin e diabeteve

Këto antioksidantë përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ulin rrezikun e diabetit tip 2. Kafeina gjithashtu ndikon në ndjeshmërinë ndaj insulinës. Një studim i vitit 2004 i botuar në Annals of Medicine Medicine tregon që marrja e kafeinës nga kafeja dhe burime të tjera ishte e lidhur me një rrezik statistikisht të ulët për diabetin si te burrat ashtu edhe te gratë.

Një studim i vitit 2009 i botuar në Diabetologia raporton se një konsum i përgjithshëm prej të paktën tre filxhanë kafeje ose çaji në ditë mund të ulë rrezikun e diabetit tip 2. Sidoqoftë, kjo nuk mund të shpjegohet me efektet e magnezit, kaliumit, kafeinës ose presionit të gjakut

Të ngjashme