Plas ‘sherri’ mes kandidatëve presidencialë në Barcelonë, Laporta dhe Freixa

Gjatë ditës së sotme, kandidati presidencial i Barcelonës Toni Freixa ka zhvilluar një intervistë, e cila është diskutuar shumë.   Kjo për faktin se në atë video, shihet se si kandidati tjetër për postin e Presidentit të Barcelonës, Joan Laporta, shihet duke bërë gjestin ‘gërshërë’ në kuptimin që duhet ndërprerë xhirimi. Pasi e kishe parë […]

Pesë të lënduar në aksident trafiku në magjistralen Ferizaj –

Pesë persona kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një aksidenti të trafikut që ka ndodhur sot rreth orës 18:08 tek vendi i quajtur “Fshati i Vjetër”, në magjistralen Ferizaj – Kaçanik.   Kështu tha për media Bajram Krasniqi, zëdhënës i Policisë së Kosovës. Krasniqi tha se në aksident ishin të përfshirë dy vetura. Ai […]

Tërmkolli thotë se edhe Lumir Abdixhiku do duhej të largohej

Melihate Tërmkolli nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka deklaruar se të gjithë kandidatët pretedent për kryetar të LDK-së, është dashur të japing dorëheqje nga kjo parti.   E pyetur a duhet edhe Lumir Abdixhiku të japë dorëheqje nga LDK-ja, Tërmkolli ka thënë që edhe ai duhet të largohet. “Pse kush është Lumir Abdixhiku për LDK-në? […]

Më në fund: Hyseni tregon se çfarë i tha Hotit

Koordinatori shtetëror për dialogun Kosovë-Serbi, Skender Hyseni, ka dhënë detaje se çfarë i kishte thënë në vesh kryeministrit në detyrë, Avdullah Hoti, në ditën kur nënshkruhej marrëveshja ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington.   Një foto që shihej Hyseni duke i folur në vesh Hotit kishte bërë bujë në rrjetet sociale dhe Hyseni tha […]

Pas largimit nga “Përputhen”, ja çka bën Ana Kauri

Protagonistja edhe pas largimit nga emisioni po vazhdon reklamimin e produkteve. Sapo ka publikuar një video në profilin e saj në Instagram duke i dhënë rëndësinë çajit të cilit çdoherë i kushtin 2-3 minuta në emision. Ana u largua të dielën nga programi “Përputhen” e cila edhe u përlot pasi ishte tejet e emocionuar. Rikujtojmë […]

Si po pritet në Shqipëri përfshirja e Vetëvendosjes në zgjedhjet

Derisa Vetëvendosje shënoi fitore në zgjedhjet parlamentare në Kosovë, ajo po provon të arrijë sukses edhe në zgjedhjet parlamentare që do të mbahen me 25 prill në Shqipëri. LVV deri më tani ka prezantuar tre kandidatë që do të garojnë në tri qarqe të ndryshme të Shqipërisë, Tiranë, Lezhë e Gjirokastër. Për gazetarin nga Shqipëria […]

Kurti: Dialogu të jetë i koordinuar mirë ndërmjet SHBA-së dhe

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti, ka shpalosur detaje rreth takimit të së hënës me të dërguarin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë. Kreu i LVV-së përmes postimit në Twitter ka thënë se me të dërguarin special të BE-së, është dakorduar […]

Të drejtat e shqiptarëve në rajon, Haxhiu: Nevojitet një politikë

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu po kërkon hartimin e një politike të re për bashkëpunimin më të madh me Shqipërinë për realizimin e të drejtave të shqiptarëve në rajon. Gjatë një tribune të organizuar sonte në platformën online Zoom, me rastin e 577-vjetorit të Besëlidhjes së Lezhës, Haxhiu tha se nuk ka një platformë të […]

Ibrahimovic: Arsyeja pse jam ftuar në Sanremo është për t’i

Zlatan Ibrahimovic nuk e di se çfarë e pret në Sanremo, mirëpo e di që me siguri do të argëtohet. Futbollisti veteran do të marrë pjesë në festivalin e famshëm italian të këngës (që fillon sonte) gjatë kësaj jave. Prezantuesi i njohur italian, Amadeus, është nikoqir i evenimentit dhe është shprehur i nderuar me praninë […]

Diplomati Kiçmari: Kosova do të ketë pasoja dhe përparësi për

Ish-ambasadori i Kosovës në Austri, Sabri Kiçmari thotë se Kosova tashmë gjendet para një akti të kryer për vendosjen e ambasadës në Jerusalem. “Mundësitë për të gjetur zgjidhje tjera janë të vogla apo inekzistente. Ne jemi në një sanduiç diplomatik. Cilido vendim që merret do të ketë pasoja dhe përparësi”, tha ai në “Debat Plus”. […]

ShBA-ja sanksionon shtatë zyrtarë rusë pas helmimit të Navalnyt

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se do të sanksionojnë shtatë pjesëtarë të Qeverisë ruse, si përgjigjje ndaj helmimit dhe burgosjes së liderit opozitar rus Aleksei Navalny. Uashingtoni ka thënë më 2 mars se do të vendosë kufizime të eksport ndaj nëntë subjekteve komerciale brenda Rusisë, të cilat janë të përfshira në kërkimet biologjike dhe ato […]

Franca lejon përdorimin e vaksinës së “AstraZenecas” te të moshuarit

Qeveria në Francë ka bërë të ditur të martën se personat e moshuar, me sëmundje paraekzistuese, mund të marrin vaksinën kundër COVID-19 të kompanisë “AstraZeneca”, në një ndryshim të qëndrimit paraprak. Sipas ministrit francez të Shëndetësisë, këtë vaksinë tani rekomandohet se mund ta marrin edhe persona të moshave prej 65 deri në 74 vjeç. Franca […]

OBSh-ja: Joreale të mendohet se pandemia do të përfundojë në

Me gjithë ngadalësimin e përhapjes së COVID-19 në disa vende, shkaku i izolimeve dhe programeve të vaksinimit, është ende tepër herët dhe “joreale” që të mendohet se pandemia do të përfundojë deri në fund të vitit. Këtë paralajmërim e ka bërë të martën drejtori ekzekutiv për Emergjenca në Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Duke folur gjatë […]

Austria e Danimarka bashkojnë forcat me Izraelin në prodhimin e

Në pakënaqësi ndaj shpërndarjes së ngadaltë të vaksinave kundër COVID-19 përbrenda Bashkimit Evropian, Austria dhe Danimarka kanë shkëputur rrugët me Brukselin për të formuar aleancë me Izraelin në prodhimin e vaksinave të gjeneratës së dytë kundër mutacioneve të koronavirusit. Veprimi i dy anëtareve të BE-së u ndërmor në kohën e zemërimit në rritje për vonesat […]

Dhimbje gjoksi për shkak të ciklit? Ja çfarë duhet të

Nëse vuani nga dhimbje pak a shumë të forta në njërën ose të dy gjinjtë pak përpara ciklit ose gjatë ciklit menstrual, lexoni këtu disa këshilla të ekspertëve se çfarë duhet të bëni për t’u ndjerë më mirë, sipas “Health Line”. Cikli i dhimbjes së gjirit Nëse vuani nga dhimbjet e gjirit, ju sigurojmë që […]

“Kur dashuria është e vërtetë dhe…”- Pas pesë vitesh, Çiljeta

Çiljeta Xhilaga ka rrëfyer dje disa detaje për jetën e saj, duke nisur që me humbjen e babait, me djalin e saj, Fernandon, e deri tek partneri, portieri i “Partizanit”, Alban Hoxha. Pak kohë më parë këngëtarja humbi babain e saj për shkak të infektimit me Covid-19. E ftuar tek “Jashtë Loje”, ajo tregoi se […]