Çfarë ndodh kur bëni një gjumë menjëherë pasi keni ngrënë

 Çfarë ndodh kur bëni një gjumë menjëherë pasi keni ngrënë

Njerëzit kanë tendencë të ndjehen të përgjumur menjëherë pasi të hanë dhe nuk duan asgjë më shumë sesa thjesht të dremitin. Fjetja apo edhe thjesht shtrirja menjëherë pasi të keni ngrënë mund të ketë disa pasoja vërtet të pakëndshme.

Ju madje mund të njihni disa nga simptomat, por kurrë nuk e keni kuptuar se ishte dremitja juaj pas vaktit që i shkaktoi ato.

Ne kemi mësuar se çfarë i bën trupit tuaj dremitja menjëherë pas drekës ose darkës dhe me kënaqësi po jua kalojmë këtë njohuri. Ju gjithashtu do të mësoni kohën e përsosur për të pritur para se të shkoni në shtrat.

Ju mund të keni urth.

Normalisht, acidi i prodhuar gjatë tretjes së ushqimit tuaj përmbahet në stomak. Forca e gravitetit është një ndihmë e madhe këtu, pasi detyron rrjedhën e lëngut poshtë.

Kur shtriheni, acidi lëviz përmes stomakut dhe mund të vihet në kontakt me pjesët e ndjeshme të sistemit të tretjes. Kjo mund të çojë në urth, një ndjenjë të dhimbshme djegieje në gjoks ose në fyt.

Cilësia e gjumit ndikohet.

Nëse keni ngrënë një vakt të madh menjëherë para se të dremitni, procesi i plotë i tretjes vazhdon ndërsa jeni në gjumë. Arsyeja për gjumin e keq mund të jetë e ndryshme për të gjithë.

Mund të jetë që mendja juaj është më aktive gjatë fazës së metabolizmit, duke ju bërë të flini më pak thellë. Një arsye tjetër mund të jetë se ju qëndroni zgjuar për shkak të simptomave të urthit. Kjo gjithashtu varet nga lloji i ushqimit që keni pasur dhe sa prej tij keni ngrënë.

Ëndrrat e gjalla ose ëndrrat e këqija bëhen më të zakonshme.

Dhe pastaj janë ato ëndrra të këqija. Dhe, siç u përmend pak më parë, metabolizmi juaj bën që truri juaj të bëhet më aktiv. Ju hyni në një gjumë të ashtuquajtur lëvizje të shpejtë të syve (REM), e cila është koha kur ndodh më shumë ëndërrimi.

Pra, nëse vëreni se po shihni ëndrra vërtet të gjalla ose ndoshta edhe të mërzitshme, atëherë përpiquni të pushoni së ngrëni kaq afër kohës së gjumit.

Do të zgjoheni për të shkuar në banjë më shpesh.

Disa njerëz përjetojnë një nevojë të shtuar për të urinuar gjatë natës, e cila njihet si nokturia. Kjo mund të ketë lidhje me sasinë e kafeinës në ushqimin që hani.

Kjo do të thotë që ushqimi juaj mund të jetë një diuretik, ose me fjalë të tjera, kjo ju bën të duhet të pastroni më shumë. Sigurisht që mund të gjendet në kafe, transmeton supershendeti. Por ajo që jo shumë njerëz e dinë është se është gjithashtu i pranishëm në çaj dhe në çdo ëmbëlsirë të pjekur që përmban çokollatë.

Ju madje shtoni peshë.

Kur shkoni në shtrat menjëherë pasi të hani nuk i jepni trupit kohë të mjaftueshme për të djegur kaloritë nga vakti juaj.

Pra, edhe pse mund të ndjeheni shumë të përgjumur pas një vakti të bollshëm të bini në shtrat për pak gjumë është gjithçka që dëshironi të bëni, është më mirë të provoni dhe të qëndroni zgjuar nëse nuk doni asnjë kilogram të padëshiruar (dhe të panevojshëm).

Sa kohë duhet të prisni të flini pasi të hani

Për të parandaluar shfaqjen e problemeve si urthi ose netët pa gjumë, dëshironi që e gjithë përmbajtja e stomakut tuaj të ketë lëvizur në zorrën e hollë para se të merrni një sy gjumë ose të shkoni në shtrat për një natë. Nutricionistët thonë se kjo ndodh për rreth 3 orë. Është thjesht një udhëzues, por padyshim që duhet mbajtur parasysh.

Të ngjashme