Ja pse duhet të hani portokall çdo ditë

 Ja pse duhet të hani portokall çdo ditë

Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 6 përfitime të menjëhershme.

 

Portokalli është fruti më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe të thartës, portokalli është plot shije dhe mbi të gjitha plot vlera, shkruan “AgroWeb”, transmeton lajmi.net.

Përfitimet e portokallit janë:

Sy të shëndetshëm dhe shikim të mprehtë

Portokalli përmban shumë vitaminë C ose përafërsisht 116% të vlerës së rekomanduar ditore. Vitamina C është e dobishme për shëndetin e syve dhe ul rrezikun e perdes së syve, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ngadalëson progresin e sëmundjeve të syve si pasojë e moshës. Portokalli përmban shumë betakaroten, që në organizëm kthehet në vitaminë A e cila na ndihmon të shohim edhe në errësirë.

Të ngjashme