Mbi 300 vetura të policisë së Nju Jorkut janë shkatërruar gjatë protestave të lëvizjes “Black Lives Matter”

 Mbi 300 vetura të policisë së Nju Jorkut janë shkatërruar gjatë protestave të lëvizjes “Black Lives Matter”

Departamenti i policisë së Nju Jorkut, ka bërë të ditur se 303 vetura të tyre zyrtare janë shkatërruar që kur kanë shpërthyer protestat në tërë SHBA-të pas vdekjes së afro-amerikanit George Floyd, shkruan Daily Mail.

Një burim brenda forcave të rendit ka deklaruar për Associated Press, tha së dëmet materiale tejkalojnë shumë e një milion dollarëve, transmeton Telegrafi.

Derisa shumica e marsheve të lëvizjes “Black Lives Matter” kanë kaluar të qeta, në disa qytete amerikane demonstruesit kanë shkatërruar pronën e shtetit siç janë stacionet policore dhe veturat zyrtare të policisë.

E këto dëme pritet t’i kushtojnë shtrenjtë kuletës së shtetit, që ka njoftuar se do të ndajë miliona dollarë për riparimin e disa veturave që nuk janë shkatërruar edhe aq por edhe për blerjen e veturave të reja. /Telegrafi/

Të ngjashme