Njerëzit që hanë ushqime të lehta me bajame humbasin 62% peshë dhe 56% yndyrë

 Njerëzit që hanë ushqime të lehta me bajame humbasin 62% peshë dhe 56% yndyrë

Nëse jeni të uritur dhe keni nevojë që të ushqeheni me diçka shumë të shpejtë, bajamet janë ajo që po kërkoni.

Bajamet janë fara të frutave që vijnë nga pjeshka, kajsia dhe kumbulla, nëse shikoni në bërthamën e tyre mund të vëreni që farat janë si bajamet.

Rreth 80% e bajameve janë të rritura në Golden State, duke e bërë prodhuesin më të madh në botë të furnizimeve me bajame.

Një central elektrik i vogël

Bajamet mund të jenë një shtesë e vogël në dietën tuaj, por këto arra janë një forcë e madhe ushqyese. E pasur me vitaminë E antioksiduese dhe plot trup që përfiton vitamina B, bajamet gjithashtu përmbajnë shumë minerale thelbësore si magnez, bakër, mangan, kalcium dhe kalium të cilat zvogëlojnë rrezikun për kushte si hipertensioni, diabeti, sëmundjet e zemrës, etj.

Bajamet janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe fibrave, të cilat të dy mbajnë barkun tuaj të plotë dhe kontribuojnë në një sistem të shëndetshëm të tretjes, shkruan natural solutions mag.

Nxitës i bukurisë

Përmbajtja e lartë e vitaminës E, e arrës mund të ndihmojë në ushqimin e lëkurës dhe mbrojtjen e tij nga rrezet UV të cilat, përveç problemeve të tjera, mund të shkaktojnë njollë dhe rrudha.

Antioksidanti funksionon duke neutralizuar radikalet e lira, këto molekula dëmtojnë kolagjenin, thajnë lëkurën tonë dhe, në fund të fundit, krijojnë ato linja të bezdisshme dhe rrudha.

Të ngjashme